V petek, 19. aprila 2013, smo ob 20-letnici podjetništva na EPF organizirali Podjetniški vikend, v okviru katerega je potekal Podjetniški forum. Na njem smo predstavili dosežke našega dvajsetletnega dela, rezultate naših raziskav o podjetništvu, ki pozivajo k ukrepanju, ter vizijo nadaljnjega razvoja na univerzi in v mestu. Osrednja tema foruma je bila Podjetniška univerza in podjetno mesto – soustvarjamo prihodnost, kjer smo skupaj z najodgovornejšimi posamezniki v mestu razmišljali, kako bi lahko soustvarili prihodnost, v kateri bodo najprodornejši in najinovativnejši mladi ljudje uresničevali svoja ustvarjalna hotenja in življenjske želje, z vizijo, da bi Maribor in regija postala inovativno podjetniško vozlišče, Slovenija pa humana družba in uspešna evropska država z visoko kakovostjo bivanja.
Institut »Jožef Stefan« je dogodek posnel in objavil na spletnem portalu videolectures.net. Vabimo vas, da si posnetek ogledate na: http://videolectures.net/podjetniskiforum2013_maribor/
Ob 20 letnici poučevanja in raziskovanja podjetništva na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, smo sodelavci Katedre za podjetništvo in ekonomiko poslovanja izdali novo številko Biltena IPMMP. Prijetno branje!
Z 20 let podjetniških izkušenj utiramo poti v 2020
Vendar je pot do optimizma še dolga, saj TEA indeks, s katerim v svetovnem merilu merimo zgodnjo podjetniško aktivnost odraslega prebivalstva, zajema tudi posameznike, ki so šele v procesu nastajanja podjetja (nastajajoči podjetniki) in med njimi številni ne uspejo pripeljati svoje podjetniške zamisli do zagona podjetja ali pa novo podjetje usahne že na samem začetku. V kolikšni meri bo to veljalo tudi za podjetniške pobude in ustanovitve preteklega leta, je v veliki meri odvisno od tega, ali bo država znala zagotoviti normalne davčne, finančne in pravne okvire poslovanja, pa tudi primerno odgovorno ravnanje političnega razreda.
Več informacij najdete v obvestilu za javnost ali na spletni strani GEM Slovenija: www.gemslovenia.org
Obvestilo za javnost GEM Slovenija 2012
V okviru knjižne zbirke Slovenski podjetniški observatorij je izšla nova znanstvena monografija s pomenljivim naslovom Razvojni potenciali slovenskega podjetništva. V njej so avtorji pod uredništvom doc. dr. Karin Širec in prof. dr. Miroslava Rebernika opozorili na osrednjo vlogo in pomen izrabe razvojnih potencialov malih in srednje velikih slovenskih podjetij v primerjavi z gospodarstvom EU. Svoja spoznanja prikazujejo na treh od obravnavanih desetih področij Akta za mala podjetja (Small Business Act – SBA), ki so najtesneje povezana z udejanjanjem strategije Evropa 2020, in sicer: podjetništvo v luči kreativnih industrij, znanje in spretnosti za inovacije ter enotni trg.
Obvestilo za javnost
Monografija Razvojni potenciali slovenskega podjetništva